सर्लाही:- गर्मीको मौसममा खानामा हुने लापरबाहीले स्वास्थ्यमा असर पार्छ। यस मौसममा शरीरलाई चिसो राख्‍न, केवल एसी, कुलर मात्र छैन तर राम्रो खाना पनि महत्त्वपूर्ण छ।

हामीले गर्मी मौसममा खाने केही तरकारीहरूको बारेमा जान्न जरुरी छ। जसले गर्मीमा शरीरलाई चिसो राख्छ र तातोसँग लड्न मद्दत गर्दछ।

लौका- लौका स्वादिष्ट देखिने साथ पोषक तत्वको एक भण्डार हो। गर्मीको मौसममा मानिसहरूले लौकाको तरकारीहरू खान्छन्। लौकामा क्याल्सियम हुन्छ। जसले हड्डीका लागि राम्रो गर्दछ। पेट समस्याहरू, उच्च कोलेस्ट्रोल र नियमित मधुमेहका बिरामीका लागि पनि लाभदायक छ।

भेण्टा अधिकांश व्यक्ति तरकारी बनाएर यसको प्रयोग गर्छन्। भेण्टामा फाइबर पाइन्छ। पेट र आन्द्राको लागि यो राम्रो मानिन्छ। यसमा फ्लेभोनोइड्स, भिटामिन र पोटेसियम हुन्छ जुन सम्पूर्ण शरीरका लागि लाभदायक हुन्छ।

करेला –  स्वाद तीतो हुन सक्छ तर करेला शरीरको लागि धेरै फाइदाजनक हुन्छ। विशेष गरी मुटु र पेटका बिरामीले करेलाको रसले औषधिको रूपमा काम गर्दछ। यसमा क्याल्सियम, भिटामिन सी, फलाम र पोटासियम हुन्छ। यसले पाचन प्रणालीलाई सही राख्छ।  रगतमा चिनीलाई नियन्त्रण गर्दछ। यस कारणले, गर्मी मौसममा शरीर चिसो रहन्छ।

हरियो तरकारीहरू – पालक, पुदिना, साग यस मौसममा राम्रो मानिन्छ। ती सुप, दाल, पराठा, सलाद र अधिकमा प्रयोग गर्न सकिन्छ। यी तरकारीहरूलाई धेरै परिकार बनाउन सकिन्छ। यिनमा फलाम र क्याल्शियम पाइन्छ। गर्मीमा यी खानाले पेटलाई आराम दिन्छन्।

फर्सी- फर्सीको तरकारी प्रायः सबैजनाले मन पराउँछन्। यसमा भिटामिन ए  पाइन्छ। जसले प्रतिरक्षा प्रणाली मजबुत बनाउन मद्धत गर्दछ। यसबाहेक फर्सी एन्टिआक्सीडन्ट र बीटा क्यारोटीनको राम्रो स्रोत हो।  जसले शरीरको तापक्रमलाई चिसो राख्नका साथै रोगहरूबाट टाढा राख्छ।

गाँजर- गाँजर वर्षभरि उपलब्ध हुने नगदे बाली हो। यसलाई सलाद, फ्राई वा तरकारीको रूपमा खान सकिन्छ। गाँजरको रस शरीरको लागि धेरै फाइदाजनक छ। गाँजरमा भिटामिन ए हुन्छ जुन आँखाको लागि धेरै राम्रो मानिन्छ।

Facebook Comments Box

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here